1 · Pe scurt
Spitalele, în câteva cifre
Cheltuielile realizate de spitale în 2025 sunt de 2,7 ori mai mari, în termeni reali, decât în 2011, la cele 355 de spitale cu date în ambii ani. Personalul reprezintă 62% din cheltuielile celor 374 de spitale cu date în 2025, față de 54% la cele 360 de spitale cu date în 2011. În septembrie 2026, 22,2% dintre posturile aprobate sunt vacante, față de 20,1% în septembrie 2025.
În ultimele 12 luni (octombrie 2025 – septembrie 2026), acordurile-cadru reprezintă 89% din valoarea contractelor atribuite de spitale, iar 24% dintre contracte sunt atribuite după o singură ofertă. Achizițiile directe reprezintă 12,5% din valoarea atribuită la nivel național și 35,6% la spitalul median dintre cele 243 de spitale cu date complete în perioadă (achiziții directe în fiecare lună și contracte) și o valoare atribuită de cel puțin 1 milion de lei.
Numărul cazurilor acute externate de spitalele din HospiStat în ianuarie–septembrie 2026 este cu 0,3% mai mare decât în aceleași luni din 2025. La 2 noiembrie 2026, 210 spitale au o acreditare ANMCS în vigoare, iar 56 de spitale nu au o categorie de acreditare publicată până în decembrie 2025. La spitalele din HospiStat, ponderea pacienților care ar recomanda spitalul crește de la 87,7% în februarie–decembrie 2024 la 89,0% în ianuarie–septembrie 2026; în octombrie 2025 – septembrie 2026, chestionarul este completat de 13,8% dintre pacienții invitați prin SMS.
Fiecare valoare are propria acoperire, descrisă sub ea; totalurile naționale care includ spitale private sau care nu acoperă toate spitalele sunt marcate ca atare.
2 · Harta
Spitalele, pe județe
București are 51 dintre cele 379 de spitale și 16,4% din paturi, dar 25,1% din cheltuielile din 2025, 20,6% din cazurile acute externate în 2025 și 33,3% din valoarea atribuită prin achiziții publice în octombrie 2025 – septembrie 2026. Jumătate din cheltuielile din 2025 revine municipiului București și celor 5 județe cu cele mai mari sume după el: Cluj, Iași, Timiș, Mureș și Dolj.
Indicele de case-mix al județelor și al municipiului București, ponderat cu cazurile acute ale spitalelor lor, este cuprins între 1,24 (Ilfov) și 2,05 (Cluj), iar durata medie de spitalizare a cazurilor acute, între 4,6 zile (Teleorman) și 6,8 zile (Ilfov); valorile depind de profilul spitalelor din fiecare județ, iar Ilfov nu include Spitalul Clinic Județean de Urgență Ilfov, numărat la București, unde are sediul. Ponderea pacienților care ar recomanda spitalul, calculată din toate răspunsurile spitalelor unui județ, este cuprinsă între 65,2% și 92,8% în cele 38 de județe (inclusiv municipiul București) cu cel puțin 3 spitale cu minimum 100 de răspunsuri.
Indicatorii județelor și spitalele lor
Culoarea mai intensă înseamnă o valoare mai mare a indicatorului ales. Un clic pe un județ, sau alegerea lui din listă, afișează spitalele lui; un clic pe un cerc deschide fișa spitalului. Limitele județelor provin din geoBoundaries (ADM1), licență CC BY 4.0, și sunt simplificate, așa că un spital aflat chiar lângă limita a două județe poate apărea de partea cealaltă a liniei; județul lui este cel din registru.
Tabelul județelor
3 · Spitalele
Toate spitalele cu paturi
Registrul cuprinde 379 de spitale: 119 spitale și sanatorii de specialitate, 73 de spitale orășenești și comunale, 68 de spitale municipale, 46 de spitale județene (între ele, 4 spitale de specialitate ale consiliilor județene, încadrate astfel după denumirea de pe platformă), 37 de spitale ale altor ministere și instituții, 20 de institute, 14 alte spitale clinice și de urgență și 2 unități private. După subordonare, 282 de spitale aparțin autorităților publice locale, 56 Ministerului Sănătății și 38 altor ministere și instituții, iar 3 unități sunt societăți comerciale sau fundații: 2 unități private și o societate comercială a Consiliului Local Videle. Dintre cele 38 de spitale ale altor ministere și instituții, Spitalul Universitar de Urgență „Elias” (Academia Română) este încadrat la tipul „Alte spitale clinice și de urgență”, așa că tipul „Spitale ale altor ministere și instituții” are 37 de spitale. În lista ANMCS din decembrie 2025, 323 de spitale sunt încadrate într-o categorie de acreditare. Dintre ele, 210 spitale au acreditarea în vigoare la 2 noiembrie 2026, 106 au perioada încheiată, iar 7 sunt în categoria VI („neacreditat”). Alte 56 de spitale, între care 16 spitale județene, nu au o categorie de acreditare publicată până în decembrie 2025.
Spitalele, după tip
Numărul spitalelor și al paturilor pe tipuri de unități, după registrul platformei Ministerului Sănătății.
Spitalele, după acreditarea ANMCS
Ultima categorie de acreditare publicată de Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate; spitalele a căror perioadă de acreditare s-a încheiat înainte de data de referință sunt marcate separat (vezi legenda).
Registrul spitalelor
Căutarea nu ține seama de diacritice. Coloanele se ordonează printr-un clic pe titlu. Un clic pe un rând, sau tasta Enter, deschide fișa spitalului; butonul „+” îl adaugă la comparație (cel mult patru spitale). Cu tastatura, săgețile sus și jos trec de la un rând la altul, iar săgeata dreapta duce la butonul „+”. „–” marchează o valoare lipsă, „sub prag” o valoare calculată din prea puține cazuri sau răspunsuri, iar „neacoperit” un spital care nu apare în sursa respectivă.
Pe ecranele înguste, tabelul arată numele și paturile; celelalte coloane apar pe ecranele late, iar fișa fiecărui spital are toate valorile.
4 · Achiziții
Achizițiile publice ale spitalelor
Valoarea atribuită în octombrie 2025 – septembrie 2026 de cele 333 de spitale cu rânduri în rapoartele Ministerului Sănătății este de 17,6 miliarde de lei: 15,4 miliarde de lei prin 9.531 de contracte, fiecare numărat o singură dată, și 2,2 miliarde de lei prin 505.760 de achiziții directe. Acordurile-cadru reprezintă 89% din valoarea contractelor; valoarea lor este plafonul pentru toată durata acordului, nu o plată. Diviziunea CPV 33 (echipamente medicale, produse farmaceutice și produse de îngrijire personală) cuprinde 81% din valoarea atribuită.
Achizițiile directe reprezintă 12,5% din valoarea atribuită la nivel național și 35,6% la spitalul median dintre cele 243 de spitale cu date complete în perioadă (achiziții directe în fiecare lună și contracte) și o valoare atribuită de cel puțin 1 milion de lei. După o singură ofertă sunt atribuite 24% dintre contracte, cu 22% din valoarea contractelor. Luna decembrie concentrează 9,4% din valoarea atribuită în perioadă, față de 8,3%, cât ar reveni în medie unei luni.
Primii cinci dintre cei 12.168 de furnizori primesc 36,6% din valoarea atribuită în perioadă, iar persoanele fizice și PFA, însumate, 0,3%. Tot în această perioadă rămân neatribuite 5.336 de loturi din 521 de proceduri. Estimarea acestor proceduri, numărată o dată pe procedură, este de 17,4 miliarde de lei, din care 4,0 miliarde de lei revin unei singure proceduri, o estimare de 7,9 ori mai mare decât cea mai mare valoare anuală atribuită de spitalul ei, preluată ca atare. Împărțită egal pe loturile fiecărei proceduri, estimarea loturilor neatribuite este de aproximativ 2,6 miliarde de lei.
Valoarea atribuită pe ani, pe tipuri de achiziții
Graficul cuprinde spitalele din HospiStat care apar în rapoartele lunare ale Ministerului Sănătății. Spitalele altor ministere nu apar în rapoarte; direcțiile de sănătate publică, serviciile de ambulanță, institutele de medicină legală și celelalte instituții din rapoarte nu sunt incluse (3,6% din valoarea achizițiilor directe și a contractelor din ianuarie 2021 – septembrie 2026). Achizițiile directe și contractele încep în ianuarie 2021, anunțurile de inițiere și loturile neatribuite, în august 2021. Lipsesc lunile septembrie și decembrie 2022, pentru toate tipurile de raport, și iunie 2025, pentru achizițiile directe; lunile lipsă nu sunt estimate. Fiecare contract este numărat o singură dată, chiar dacă un acord-cadru are mai mulți câștigători. Valorile sunt cele raportate, fără TVA.
Valoarea atribuită lună de lună
Barele roșii marchează lunile decembrie. Trecerea cursorului peste o lună arată separat contractele și achizițiile directe.
Ce cumpără spitalele: diviziunile CPV
Valoarea atribuită pe diviziuni ale Vocabularului comun privind achizițiile publice (CPV), cu denumirile din rapoarte sau, pentru diviziunile pe care rapoartele nu le numesc, din vocabularul CPV; perioada este indicată pe grafic.
Furnizorii cu cele mai mari valori atribuite
Sunt numite doar persoanele juridice; persoanele fizice, persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și familiale, cabinetele numite după o persoană și furnizorii al căror nume nu poate fi deosebit de al unei persoane sunt însumați sub grafic. Valorile cumulează contractele și achizițiile directe ale tuturor spitalelor; valoarea unui acord-cadru cu mai mulți câștigători este împărțită în mod egal între aceștia.
Contractele atribuite după o singură ofertă
Ponderea contractelor atribuite după primirea unei singure oferte, în numărul și în valoarea contractelor fiecărui an. Este un indicator de concurență, nu o constatare de neregulă.
Loturile neatribuite
Numărul loturilor raportate ca neatribuite și estimarea procedurilor din care fac parte, fiecare procedură numărată o singură dată, pe ani; estimarea cuprinde și loturile atribuite ale acelorași proceduri.
Spitalele, după indicatorii achizițiilor
Fiecare cerc este un spital, grupat după tip; linia verticală arată mediana tipului, iar linia punctată mediana tuturor spitalelor. Sunt incluse spitalele care ating pragul de volum ales; spitalele care nu apar în rapoartele Ministerului Sănătății, de exemplu cele ale altor ministere, sunt neacoperite, nu au valoarea zero. Un clic pe un cerc deschide fișa spitalului.
5 · Activitate și complexitate
Activitatea și complexitatea cazurilor
Numărul cazurilor acute (DRG) externate în 2025 de spitalele din HospiStat este de 3,24 milioane, adică 94,2% din cele 3,45 milioane raportate la INMSS de toate unitățile, inclusiv de spitalele private. În ianuarie–septembrie 2026, numărul lor crește cu 0,3% față de aceleași luni din 2025.
Indicele de case-mix (ICM) al acestor spitale crește de la 1,38 în 2018 la 1,74 în 2025, iar durata medie de spitalizare a cazurilor acute scade de la 6,0 la 5,3 zile. Evoluția ICM cuprinde și schimbările de codificare și ale ponderilor relative, pe care datele INMSS nu le separă de complexitatea cazurilor. La spitalele cu cel puțin 1.000 de cazuri de spitalizare continuă, mediana ponderii internărilor în urgență este de 53,3%, iar mediana ponderii cazurilor din afara județului spitalului, de 8,7%.
Cazurile acute externate, pe ani
Valorile INMSS sunt cumulate de la începutul anului: tabelul ultimului trimestru dă anul întreg, iar 2026 cuprinde ianuarie–septembrie și se compară cu aceleași luni din 2025; tabelul de regularizare (ianuarie–noiembrie) nu este folosit. Barele pline însumează spitalele din HospiStat, inclusiv pe cele ale altor ministere; conturul cuprinde toate unitățile care raportează la INMSS, inclusiv spitalele private. Cazurile acute sunt cele finanțate prin DRG; cazurile cronice și de recuperare nu sunt incluse.
Indicatorii de activitate, pe tipuri de spitale
Fiecare cerc este un spital, grupat după tip; linia verticală arată mediana tipului, iar linia punctată mediana tuturor spitalelor. Indicele de case-mix (ICM) descrie complexitatea cazurilor acute tratate, adică consumul lor relativ de resurse, nu calitatea îngrijirii. Un clic pe un cerc deschide fișa spitalului.
6 · Bani și oameni
Bani și oameni
Cheltuielile realizate în 2025 de cele 374 de unități ale platformei de monitorizare a cheltuielilor cu o execuție bugetară plauzibilă însumează 50,1 miliarde de lei, iar veniturile lor, 51,0 miliarde de lei. La cele 355 de unități cu date în 2011 și în 2025, cheltuielile din 2025 sunt de 2,7 ori mai mari decât în 2011, în termeni reali. Cheltuielile de personal reprezintă 62% din totalul celor 374 de unități cu date în 2025, față de 54% la cele 360 de unități cu date în 2011. La 30 septembrie 2026, plățile restante însumează 772,3 milioane de lei, la 111 unități.
În septembrie 2026, formularele 2 ale unităților însumează 128.262 de paturi (dintre care 1.099 de paturi la 9 unități care au lăsat rubrica la 0, completate de analiza bugetelor din raportările lor anterioare) și 284.166 de posturi aprobate, dintre care 22,2% sunt vacante. Câștigul mediu brut lunar al medicilor, fără rezidenți, este de 22.854 de lei. Raportate la paturi, cheltuielile din 2025 au o mediană de 282 de mii de lei pe pat, iar jumătate dintre spitale se situează între 194 și 380 de mii de lei. Dintre tipurile cu cel puțin 10 spitale, mediana cea mai mare este în grupa „Alte spitale clinice și de urgență” (725 de mii de lei), iar cea mai mică, în grupa „Spitale și sanatorii de specialitate” (186 de mii de lei).
Cheltuielile realizate, pe titluri
Graficul însumează cheltuielile realizate (execuția de casă din formularul 1), pe titluri bugetare, ale unităților cu o citire plauzibilă a anului; numărul lor apare la trecerea cursorului peste bare (360 în 2011, 374 în 2025). Pentru fiecare an este folosită prima coloană („Realizări”) a formularelor din anul următor, iar execuția din formularul din decembrie o înlocuiește când aceasta lipsește, nu trece verificările de plauzibilitate sau repetă prevederile bugetare; 23 de ani-unitate fără nicio citire plauzibilă sunt excluși. „Altele” cuprinde proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile și celelalte titluri ale formularului. Varianta în lei 2025 înmulțește sumele fiecărui an cu raportul dintre indicele prețurilor de consum din 2025 și cel al anului respectiv (Institutul Național de Statistică, medii anuale).
Posturile aprobate, ocupate și vacante, în septembrie
Posturile raportate în formularul 2 pentru luna septembrie a fiecărui an, însumate pentru unitățile care au raportat; linia roșie arată ponderea posturilor vacante în cele aprobate (axa din dreapta).
Indicatori financiari și de personal, pe tipuri de spitale
Fiecare cerc este un spital, grupat după tip; linia verticală arată mediana tipului, iar linia punctată mediana tuturor spitalelor. Un clic pe un cerc deschide fișa spitalului.
Analiza completă a bugetelor și a personalului, cu fișa fiecărei unități: Veniturile, cheltuielile și personalul spitalelor publice din România, 2011–2026.
7 · Experiența pacienților
Experiența pacienților
În octombrie 2025 – septembrie 2026, 89,0% dintre pacienții spitalelor din HospiStat care completează chestionarul Ministerului Sănătății ar recomanda spitalul unei persoane apropiate (459.513 răspunsuri, de la 331 de spitale). Cu chestionarul introdus în februarie 2024, ponderea crește de la 87,7% în februarie–decembrie 2024 la 88,4% în 2025 și 89,0% în ianuarie–septembrie 2026.
Între cele 284 de spitale cu cel puțin 100 de răspunsuri, mediana ponderii celor care ar recomanda spitalul este de 89,8%, iar jumătate dintre spitale se află între 83,8% și 94,7%. Calculată din toate răspunsurile spitalelor de același tip, ponderea variază între 84,2% (spitale municipale) și 95,5% (spitale ale altor ministere și instituții); graficul de mai jos arată, pentru fiecare tip, mediana spitalelor cu cel puțin 100 de răspunsuri, care diferă de aceste valori cumulate. Mediana spitalelor este de 54,1% pentru pacienții foarte mulțumiți de personalul medical și de 88,1% pentru cei care nu au avut nevoie să cumpere medicamente sau materiale sanitare. Valorile descriu doar pacienții care completează chestionarul (13,8% dintre destinatarii SMS-urilor din aceeași perioadă) și nu sunt ajustate pentru vârsta, diagnosticul sau tipul internării.
Pacienții care ar recomanda spitalul, lună de lună
Seria cuprinde toate unitățile din fișierele Ministerului Sănătății, inclusiv furnizorii privați; până în decembrie 2020 fișierele dau doar totaluri naționale, iar din ianuarie 2021 răspunsurile pe spitale. Din februarie 2024, chestionarul are 8 întrebări în loc de 10; întrebarea despre recomandare își păstrează formularea, dar trece de pe poziția 7 pe poziția 6; de aceea, valorile dinainte și de după nu sunt direct comparabile. Lipsesc septembrie 2017 (niciun fișier) și august 2024 (un fișier fără răspunsuri); iulie 2024 are date parțiale (potrivit notei Ministerului Sănătății din setul de date, transmiterea datelor a fost întreruptă între 4 iulie 2024 și 6 septembrie 2024); octombrie 2017 și iunie 2018 au foarte puține răspunsuri. În octombrie 2025 – septembrie 2026 sunt completate integral 495.301 chestionare, adică 13,8% din cele aproximativ 3,6 milioane de SMS-uri trimise pacienților externați (rata de completare).
Spitalele, după răspunsurile pacienților
Fiecare cerc este un spital care atinge pragul de răspunsuri ales, grupat după tip; linia verticală arată mediana tipului, iar linia punctată mediana tuturor spitalelor. Spitalele nu sunt comparate după răspunsurile „foarte nemulțumit” și nici după întrebarea privind sesizarea solicitării de bani.
Analiza completă a răspunsurilor, pe întrebări și pe spitale: Satisfacția pacienților internați în spitalele din România: Mecanismul de feedback al pacientului, 2016–2026.
8 · Explorează
Explorează indicatorii
Clasamentul arată cele mai mari sau cele mai mici zece valori ale unui indicator, pe fundalul tuturor spitalelor; graficul XY pune față în față doi indicatori. Sunt oferiți doar indicatorii pentru care comparația dintre spitale are sens, cu pragul minim de volum al fiecăruia, acolo unde există unul.
Toate valorile, ordonate
9 · Compară
Compară spitale
Comparația pune unul lângă altul indicatorii a cel mult patru spitale, alături de mediana tuturor spitalelor. Selecția rămâne în adresa paginii, astfel încât o comparație poate fi trimisă ca link.
10 · Metodă și surse
Metodă și surse
Unitatea de analiză este spitalul cu paturi din registrul platformei de monitorizare a cheltuielilor a Ministerului Sănătății: 379 de unități, identificate prin codul platformei, dintre care 3 sunt societăți comerciale sau fundații. Sumele sunt în milioane de lei, în valoare nominală, dacă indicatorul nu precizează altfel. Perioadele: anul 2025; ianuarie–septembrie 2026, comparat cu aceleași luni din 2025; septembrie 2026 pentru paturi, posturi și câștiguri și 30 septembrie 2026 pentru plățile restante; ultimele 12 luni (octombrie 2025 – septembrie 2026) pentru achizițiile spitalelor și răspunsurile pacienților; acreditarea la 2 noiembrie 2026.
Sursele datelor
Fiecare sursă își păstrează licența; tabelele HospiStat sunt publicate sub licența CC BY 4.0.
Cohorta și sursele
HospiStat arată, spital cu spital, cele 379 de unități cu paturi din registrul platformei de monitorizare a cheltuielilor a Ministerului Sănătății. Dintre ele, 377 sunt spitale publice; unul dintre acestea, SC Spitalul Orășenesc SRL Videle, este organizat ca societate comercială a Consiliului Local Videle. Celelalte 2 sunt unități private în contract cu casele de asigurări de sănătate: Centru de Recuperare Acasă (fundație, Zalău) și Spitalul Salvosan (societate comercială, Zalău). Spitalele din afara registrului nu au fișă în HospiStat și nu apar pe hartă, în tabele, în clasamente sau în comparații: spitalele private în contract cu CNAS și câteva spitale publice care nu sunt pe platformă, de exemplu Spitalul Orășenesc Cisnădie. Unele surse le cuprind în totalurile naționale, marcate ca atare. Sursele acoperă unități diferite:
- Platforma de monitorizare a cheltuielilor a Ministerului Sănătății (bugete, paturi, personal) definește cohorta: unitățile ei cu paturi formează registrul HospiStat.
- Rapoartele lunare de achiziții ale Ministerului Sănătății cuprind numai autorități contractante publice: spitale, direcții de sănătate publică, servicii de ambulanță, institute de medicină legală și alte instituții. Dintre spitalele registrului apar 337, iar celelalte 42 sunt „neacoperite” (detaliile, mai jos).
- Indicatorii DRG ai INMSS cuprind toate spitalele care raportează în sistemul DRG, publice și private în contract cu CNAS. HospiStat arată valorile celor 376 de spitale din registru care au un cod DRG, iar totalurile naționale, care cuprind și celelalte unități, sunt marcate ca atare: în 2025, spitalele din HospiStat au 94,2% din cazurile acute externate la nivel național.
- Anexa 3.1 a Raportului de activitate al CNAS pe 2025 dă tariful pe caz ponderat (TCP) pe 2025 al celor 406 unități finanțate în sistem DRG, publice și private. HospiStat arată tariful în fișa a 331 de spitale din registru.
- Mecanismul de feedback al pacientului cuprinde unități publice și private (458 de unități cu răspunsuri în octombrie 2025 – septembrie 2026). HospiStat compară numai spitalele din registru (331 de spitale cu răspunsuri, 92,3% dintre răspunsuri), iar seria lunară națională din capitolul „Experiența pacienților” cuprinde toate unitățile.
- Listele de acreditare ANMCS cuprind unitățile sanitare cu paturi, publice și private, acreditate sau aflate în procesul de acreditare; HospiStat folosește înregistrările celor 379 de spitale din registru.
Unitatea de analiză și legăturile dintre surse
Registrul platformei cuprinde aceleași 379 de unități cu paturi în fiecare lună din august 2012 până în octombrie 2026. Cheia unică este codul unității pe platformă (codul HospiStat, între 417 și 917); denumirea afișată, județul, localitatea, tipul, subordonarea, profilul și clasificarea după OMS 1408/2010 sunt cele din analiza bugetelor spitalelor. În toate tabelele, sursele sunt legate prin acest cod; denumirile servesc doar ca dovadă la construirea tabelului de corespondență. Tipul unității este stabilit în analiza bugetelor după denumirea de pe platformă („județean”, „municipal”, „orășenesc” etc.), după rețeaua din care face parte și după profil; Spitalul de Psihiatrie Nucet, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Brașov, Spitalul de Pneumoftiziologie Runcu și Spitalul de Psihiatrie Tulgheș apar astfel la tipul „Spitale județene”, deoarece denumirea lor de pe platformă se termină cu „Consiliul Județean”, deși sunt spitale de specialitate, iar fișa fiecăruia o spune. Mențiunea „plan conf.” din clasificarea după OMS 1408/2010 a 5 spitale arată o clasificare stabilită cu un plan de conformare.
Tabelul de corespondență atribuie fiecărui spital codul fiscal (CUI), codul DRG (codul de furnizor CNAS), etichetele din chestionarele pacienților și înregistrările din listele ANMCS, cu perioada de valabilitate acolo unde sursele o arată. Dovezile sunt folosite în ordine: întâi identificatorii exacți (codurile platformei, preluate din HospiStat, versiunea 2026; perechile cod de furnizor – CUI din listele de contracte CNAS; lista organismelor din sectorul public a Ministerului Finanțelor; listele consiliilor de etică din spitalele publice, cu CUI și cod SIRUTA), apoi denumirea normalizată identică în același județ, căutată și printre denumirile autorităților contractante din rapoartele de achiziții ale Ministerului Sănătății, apoi deciziile verificate una câte una, fiecare cu dovezile ei (152 de cazuri, niciunul rămas deschis). Asemănarea aproximativă a denumirilor propune doar candidați și nu creează legături.
- Cod fiscal (CUI): 365 de spitale, dintre care 343 prin lanțul cod DRG – cod de furnizor CNAS – CUI, 17 prin denumire și județ (8 în rapoartele de achiziții ale Ministerului Sănătății; 6 în lista Ministerului Finanțelor; 3 în listele consiliilor de etică) și 5 verificate una câte una. Pentru 14 spitale (13 ale Ministerului Apărării Naționale și 1 al Serviciului Român de Informații), sursele nu conțin un CUI confirmat: listele CNAS nu cuprind contractele lor, iar lista Ministerului Finanțelor nu le cuprinde sub denumirea spitalului; la adresele celor mai multe dintre ele apar unități militare, a căror legătură cu spitalele nu este confirmată.
- Cod DRG: 376 de spitale, cu 378 de coduri; 2 secții exterioare cu CUI și cod DRG proprii sunt atribuite spitalelor de care aparțin, iar 3 spitale nu au cod DRG.
- Chestionarele pacienților: 349 de spitale au cel puțin o etichetă, prin 351 de etichete (246 de legături din HospiStat, versiunea 2026, confirmate prin denumire și județ, 59 de legături din aceeași versiune citite una câte una, 17 prin denumire și județ și 29 verificate una câte una); 340 dintre ele au cel puțin un răspuns și sunt acoperite de această sursă.
- Listele ANMCS: toate cele 379 de spitale apar în cel puțin o listă din 2018–2025; ultima înregistrare a fiecăruia este legată prin denumire și județ (316, inclusiv prin denumirile mai vechi ale spitalului), prin legăturile din HospiStat, versiunea 2026 (46), prin codul ANMCS (2) sau prin decizii verificate una câte una (15).
- Rapoartele de achiziții ale Ministerului Sănătății: 337 de spitale. Celelalte 42 nu apar în rapoarte și sunt „neacoperite”, nu „zero”: 38 sunt subordonate altor ministere și instituții, 2 sunt unități private, iar 2 sunt spitale locale fără niciun raport: Spitalul Municipal Sibiu (Primăria Municipiului Sibiu) și Spitalul Orășenesc Victoria.
Coordonatele geografice și paginile web provin din HospiStat, versiunea 2026 (Constantin Radu). Au coordonate 368 de spitale: 237 la nivelul clădirii, 60 la nivelul străzii, 52 introduse manual, fără sursă înregistrată, și 19 în centrul localității sau al comunei (fișa spitalului o menționează); 11 spitale nu au coordonate și nu apar pe hartă. Regiunea de dezvoltare a fiecărui județ este cea din listele consiliilor de etică ale Ministerului Sănătății.
Definiții
Pentru fiecare domeniu, în ordinea capitolelor, sunt descrise sursa, prelucrarea datelor și definițiile indicatorilor.
Acreditarea ANMCS
Datele provin din listele anuale de acreditare a unităților sanitare cu paturi, publicate de Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) pe data.gov.ro: decembrie 2018 și decembrie 2020 – decembrie 2025 (nu există o listă pentru 2019). Pentru fiecare spital se folosește înregistrarea din cea mai recentă listă care îl cuprinde: lista din decembrie 2025 pentru 323 de spitale și o listă mai veche pentru celelalte 56. Categoriile ciclului al II-lea de acreditare sunt: I acreditat, II acreditat cu recomandări, III acreditat cu rezerve, IV acreditat cu încredere redusă, V decizie de prelungire a procesului de acreditare și VI neacreditat; categoria I nu apare în nicio listă.
Formatul listelor se schimbă cu ediția din decembrie 2023. Listele din 2018–2022 cuprind toate unitățile din planul multianual de acreditare, inclusiv pe cele aflate în proces de evaluare sau de acreditare, cu un cod ANMCS, dar fără ordin de încadrare, fără perioadă și fără punctaj. Listele din 2023–2025 cuprind numai unitățile încadrate într-o categorie, cu ordinul de încadrare, perioada, punctajul total și criteriile de încadrare: ponderea indicatorilor punctați cu −10, planul de conformare la securitatea la incendiu și numărul de standarde îndeplinite sub 51%. Cele 56 de spitale care nu apar în listele din 2023–2025 sunt marcate „fără categorie de acreditare publicată până în decembrie 2025”: în ultima listă care le cuprinde, 51 figurează „în proces de evaluare”, 4 „în proces de acreditare”, iar 1 unitate figurează ca desființată; între ele sunt și 3 unități comasate cu alte spitale.
Perioada de acreditare este cea publicată în listă. Pentru categoria V, lista nu publică o dată de sfârșit („maximum 12 luni de la primirea raportului de acreditare”), iar sfârșitul este estimat ca data ordinului de încadrare plus 12 luni. La 2 noiembrie 2026, 210 spitale au acreditarea în vigoare (perioade care se încheie între 13 decembrie 2026 și 10 noiembrie 2030), iar la 106 perioada s-a încheiat (92 cu dată de sfârșit publicată și 14 din categoria V, după estimare); categoria VI și spitalele fără categorie publicată nu au o perioadă de acreditare.
Comparabilitatea punctajului total. Aceeași evaluare (același ordin de încadrare) are același punctaj și aceeași categorie în toate listele care o cuprind: 546 dintre cele 660 de evaluări din listele din 2023–2025 apar în mai multe liste, fără nicio diferență. Încadrarea urmează aceleași criterii în fiecare an al ordinelor (2018–2025): nicio unitate din categoriile II–IV nu are standarde îndeplinite sub 51%, toate unitățile din categoria V au cel puțin unul, toate cele din categoria IV au un plan de conformare la securitatea la incendiu, iar în categoria II ponderea indicatorilor punctați cu −10 nu depășește 9,85% în niciun an (o valoare ilizibilă în listă este exclusă). Punctajul este, așadar, comparabil între liste și între ani, dar descrie spitalul la data evaluării: la cele 43 de spitale cu două ordine de încadrare punctate, punctajul celui de-al doilea este mai mare la 39, egal la 3 și mai mic la 1 (diferența mediană: 8,8 puncte procentuale). De aceea, indicatorul comparat între spitale este punctajul acreditării în vigoare la 2 noiembrie 2026 (210 spitale, ordine din decembrie 2021 – noiembrie 2025, mediana 84,7%); punctajele perioadelor încheiate și ale categoriilor V și VI rămân în fișa fiecărui spital. Categoria depinde și de alte criterii decât punctajul: un spital din categoria IV poate avea un punctaj mai mare decât unul din categoria II.
Clasificarea după OMS 1408/2010 din listele ANMCS diferă de cea din registrul platformei la 29 de spitale, iar la 15 spitale registrul nu are o clasificare, dar lista ANMCS are; tabelele folosesc clasificarea din registru, iar fișa spitalului o arată și pe cea din lista ANMCS.
Achiziții publice
Datele provin din rapoartele lunare ale Ministerului Sănătății publicate pe data.gov.ro: achiziții directe, contracte, anunțuri de inițiere și loturi neatribuite, pentru perioada ianuarie 2021 – septembrie 2026 (266 de fișiere citite integral). Tipul și luna fiecărui fișier sunt stabilite din conținut: 12 foi au antetul altui tip sau coloanele deplasate, 2 fișiere poartă numele altui tip de raport, iar 8 fișiere repetă identic alt fișier. Un rând aparține unui spital prin codul fiscal al autorității contractante, în perioada de valabilitate a codului (registrul HospiStat).
- Dubluri. O achiziție directă este identificată prin numărul ei: 3.082.378 de rânduri devin 2.944.977 de achiziții directe unice (toate autoritățile, ianuarie 2021 – septembrie 2026). Un contract este o intrare a anunțului de atribuire (autoritate, anunț, număr și dată de contract): 214.731 de rânduri (contract, lot și câștigător) devin 59.938 de contracte.
- Acorduri-cadru. Valoarea unui acord-cadru se repetă pe rândul fiecărui câștigător și pe loturile lui; este numărată o singură dată, iar valorile diferite din același contract se adună. Însumarea rândurilor ar da 488 de miliarde de lei în loc de 74 de miliarde de lei. Când lipsește valoarea contractului, este folosită valoarea maximă. În tabelele de furnizori, valoarea unui acord cu mai mulți câștigători este împărțită în mod egal între ei.
- Corecții. Când contractele unei proceduri depășesc de peste 1,2 ori estimarea ei, sunt corectate doar contractele care depășesc singure estimarea (cu valoarea lor minimă sau cu estimarea rămasă); dacă și celelalte contracte o depășesc, valorile procedurii sunt reduse proporțional. La spitalele din HospiStat sunt corectate 82 de contracte din 26 de proceduri: 540,8 milioane de lei raportate, 67,5 milioane de lei folosite.
- TVA. Valorile sunt cele raportate, fără TVA: pragurile legale ale achizițiilor directe sunt stabilite fără TVA, iar estimările achizițiilor directe de produse și servicii ale spitalelor se grupează chiar sub prag: 408 între 98% și 100% din prag, față de 5 între 100% și 102%.
- Pragurile achizițiilor directe (Legea nr. 98/2016, art. 7 alin. (5), valori fără TVA): 135.060 de lei pentru produse și servicii și 450.200 de lei pentru lucrări până la 9 septembrie 2022 (OUG nr. 45/2018); 270.120 de lei pentru produse și servicii și 900.400 de lei pentru lucrări de la 10 septembrie 2022 (Legea nr. 208/2022). Pragurile și datele de la care se aplică sunt citite în textul consolidat al legii și în actele care o modifică, pe legislatie.just.ro.
- Luni lipsă. Lipsesc lunile septembrie și decembrie 2022, pentru toate tipurile de raport, și iunie 2025, pentru achizițiile directe: fișierele lor lipsesc sau repetă altă lună. Anii afectați poartă eticheta lunilor lipsă; lunile nu sunt estimate. Pentru ianuarie–iulie 2021, achizițiile directe și contractele spitalelor provin din fișierele anuale publicate la 3 septembrie 2021, iar dublurile cu fișierele lunare sunt eliminate.
- Acoperire. Cele 42 de spitale care nu apar în rapoarte (descrise la „Unitatea de analiză și legăturile dintre surse”) sunt neacoperite, nu zero. Un tip de raport fără rânduri pentru un spital într-un an este tot neacoperit, deoarece rapoartele nu deosebesc lipsa achizițiilor de lipsa raportării. Indicatorii pe spital folosesc ultimele 12 luni complete pentru toate tipurile de raport (octombrie 2025 – septembrie 2026). Dintre cele 337 de spitale din rapoarte, 243 au achiziții directe în fiecare lună a perioadei și contracte în perioadă; numai ele au valoarea totală, ponderea achizițiilor directe, concentrarea furnizorilor și ponderea lunii decembrie. Celelalte nu au acești indicatori: 83 de spitale nu au contracte în perioadă, 4 spitale au o lună fără achiziții directe (între ele, cele 2 spitale cu foarte puține achiziții directe raportate: în mediană, mai puțin de 10% din numărul anual al unității mediane de același tip), 3 spitale nu au deloc achiziții directe în rapoarte, iar 4 unități nu au rânduri în perioadă (unități comasate sau prezente în rapoarte doar în anii anteriori). Ponderea ofertelor unice cere contracte în perioadă și achiziții directe în rapoarte (246 de spitale; cele 3 spitale fără achiziții directe nu o au).
- Persoane fizice. Furnizorii persoane fizice, PFA, întreprinderile individuale și familiale, cabinetele și societățile profesiilor liberale numite după membrii lor, precum și furnizorii al căror nume nu poate fi deosebit de al unei persoane sunt însumați într-un singur rând, „persoane fizice și PFA”, fără nume și fără cod; în lista celor mai mari atribuiri apar ca „persoană fizică sau PFA”. Ei primesc 0,2% din valoarea atribuită spitalelor în perioada ianuarie 2021 – septembrie 2026.
- Definiții. Ofertă unică: contractul la care fiecare lot a primit o singură ofertă; indicatorul pe spital este ponderea valorii acestor contracte în valoarea contractelor; este un indicator de concurență, nu de neregulă. Primii cinci furnizori: ponderea celor mai mari cinci furnizori în valoarea atribuită prin achiziții directe și contracte. Indicele Herfindahl-Hirschman: suma pătratelor ponderilor furnizorilor, înmulțită cu 10.000; persoanele fizice sunt numărate fiecare separat. Ponderea lunii decembrie: valoarea atribuită în decembrie 2025 față de cea din toată perioada. Diviziunea CPV: primele două cifre ale codului CPV principal; denumirile a 22 de diviziuni sunt cele din rapoarte, iar ale celorlalte 23 sunt denumirile oficiale din versiunea în limba română a vocabularului CPV (Regulamentul (CE) nr. 213/2008). Loturi neatribuite: loturile anulate, după data anunțului de atribuire; valoarea lor este estimarea întregii proceduri, numărată o dată pe procedură. Aproximarea pe lot (estimarea împărțită la numărul loturilor) este o limită superioară acolo unde numărul loturilor este dedus din rapoarte, nu din anunț: 30% dintre loturile din 2021 au numărul din anunț, iar în anii următori cel puțin 91%. Un lot este datat după anunțul de atribuire; 1,9% dintre loturile spitalelor apar abia în raportul lunii următoare, așa că loturile din septembrie 2026 pot fi incomplete, iar lotul datat după această lună nu este inclus.
Activitate și complexitate (DRG)
Sursa este setul de indicatori trimestriali de evaluare a activității spitalelor publicat de INMSS pe baza datelor raportate în sistemul DRG, cu tabele pe spitale, pe județe și la nivel național, din 2018 până în septembrie 2026. Valorile sunt cumulate de la începutul anului: tabelul ultimului trimestru dă anul întreg, iar 2026 cuprinde ianuarie–septembrie și se compară cu aceleași luni din 2025. Tabelul de regularizare (ianuarie–noiembrie) nu este folosit, iar valori pe un singur trimestru nu se calculează.
Legătura cu spitalele trece prin codurile DRG/CNAS din registrul HospiStat: 378 de coduri sunt atribuite celor 376 de spitale care au cel puțin un cod, iar 3 spitale nu au cod și sunt neacoperite. În 2025, 373 de spitale au date, dintre care 338 cu cazuri acute; INMSS listează în total 545 de coduri, dintre care 431 cu cazuri acute.
Codurile unui spital se însumează: numărul de cazuri prin adunare, ICM ca medie ponderată cu numărul cazurilor acute, durata medie de spitalizare ca raport între zilele și cazurile acute, iar ponderile pe care INMSS le calculează pe toate cazurile de spitalizare continuă ca medii ponderate cu numărul acestor cazuri. Ponderea cazurilor operate în secțiile chirurgicale (al cărei numitor nu este publicat) și numărul de grupe DRG (o numărătoare de grupe distincte) nu se pot reagrega exact: la cele 2 spitale cu o secție exterioară care are cod propriu se folosesc valorile codului spitalului. Codurile unităților comasate rămân la unitatea respectivă până la ultimul an cu date, iar fișa spitalului în care au fost comasate o precizează.
- Cazuri acute (DRG): cazurile externate finanțate prin DRG. Unitățile pe care INMSS le listează fără cazuri acute (în principal psihiatrie, recuperare, boli cronice și sanatorii; 35 de spitale în 2025) au valoarea 0, iar ICM, durata medie și ponderea cazurilor operate lipsesc.
- Cazuri de spitalizare continuă: toate cazurile, acute, cronice și de recuperare; indicator de volum.
- Indicele de case-mix (ICM): media ponderilor relative ale cazurilor acute; arată complexitatea cazurilor, nu calitatea îngrijirii.
- Durata medie de spitalizare: zilele de spitalizare ale cazurilor acute împărțite la numărul lor.
- Pondere cazuri operate în secțiile chirurgicale: cazurile operate raportate la cazurile acute ale secțiilor chirurgicale; nu este ponderea cazurilor chirurgicale în toate cazurile spitalului.
- Pondere internări în urgență: calculată de INMSS pe toate cazurile de spitalizare continuă.
- Pondere cazuri din afara județului spitalului: complementul ponderii publicate a cazurilor din același județ, pe toate cazurile; cuprinde și pacienții din străinătate sau fără domiciliu înregistrat, pe care INMSS nu îi publică separat. INMSS calculează ponderea fiecărui cod față de județul casei de asigurări care îl contractează; la 2 spitale acest județ diferă de cel din HospiStat: Spitalul Clinic Județean de Urgență Ilfov, al cărui cod este contractat de casa de asigurări a județului Ilfov, și Spitalul Clinic Căi Ferate Galați (Ministerul Transporturilor), a cărui secție exterioară este măsurată față de județul Buzău. Valoarea lor rămâne în fișa spitalului, dar nu intră în clasamente, mediane și distribuții.
- Grupe DRG cu cazuri: numărul grupelor de diagnostice care au cazuri, numărate pe toate cazurile de spitalizare continuă.
Pe hartă, cazurile unui spital sunt numărate în județul sediului său, iar cazurile secțiilor exterioare, la spitalul de care aparțin. Totalurile naționale includ spitalele private și celelalte unități care raportează la INMSS; spitalele din HospiStat au 94,2% din cazurile acute din 2025. INMSS nu declară o licență deschisă („Toate drepturile rezervate”); datele sunt reutilizate cu atribuire, iar valorile INMSS din fișierele descărcabile își păstrează termenii sursei (licența CC BY 4.0 a tabelelor HospiStat nu le cuprinde).
Tariful pe caz ponderat (TCP) din fișa spitalului provine din Anexa 3.1 a Raportului de activitate al CNAS pe anul 2025 (spitalele finanțate în sistem DRG); valorile de ICM și de durată medie din aceeași anexă sunt ale anului 2024 și nu sunt folosite.
Bani și personal
Datele financiare și de personal provin din platforma de monitorizare a cheltuielilor a Ministerului Sănătății, prin analiza Veniturile, cheltuielile și personalul spitalelor publice din România, 2011–2026, ale cărei reguli și valori sunt folosite, cu o completare descrisă mai jos; datele au fost preluate de pe platformă la 2 noiembrie 2026. Platforma cuprinde cele 379 de unități cu paturi ale HospiStat. Formularul 1 (execuția bugetului de venituri și cheltuieli, în mii de lei) dă veniturile, cheltuielile pe titluri și plățile restante; formularul 2 dă, pentru luna septembrie a fiecărui an, paturile, posturile aprobate, ocupate și vacante și câștigul mediu brut lunar pe categorii de personal.
Citiri și verificări. Execuția unui an apare de două ori în formularul 1: în prima coloană („Realizări”) a formularelor din anul următor și în coloana cumulată a formularului din decembrie. Este folosită prima citire; execuția din decembrie o înlocuiește când prima lipsește, nu trece verificările sau repetă prevederile bugetare ale anului (164 de ani-unitate). Pentru 2025, prima citire provine din formularele din septembrie 2026. La Spitalul Universitar de Urgență București, veniturile din 2025 sunt preluate din formularul din decembrie 2025: prima coloană a formularului din septembrie 2026 înscrie veniturile din contractele cu casele de asigurări de sănătate pe rândul 33.30, al contractelor cu direcțiile de sănătate publică, iar totalul veniturilor este același în cele două formulare. O citire este plauzibilă dacă veniturile și cheltuielile sunt pozitive, dacă raportul dintre cheltuieli și venituri este cuprins între 0,5 și 2, dacă cheltuielile de personal pe post ocupat nu sunt de peste 5 ori mai mari sau mai mici decât mediana națională a anului (de peste 10 ori, pentru cheltuielile totale pe post) și dacă cheltuielile totale nu sunt de peste 3 ori mai mari sau mai mici decât valorile unității din anii vecini, după ajustarea cu creșterea mediană națională. Sunt excluși din serii și din totaluri 23 de ani-unitate fără nicio citire plauzibilă. Plățile restante au verificări proprii: o valoare de peste 1,5 ori mai mare decât cheltuielile anului sau mult îndepărtată de anii vecini este înlocuită cu cealaltă citire a anului, dacă aceasta este plauzibilă, iar o rubrică lăsată la zero este completată din cealaltă citire (138 de valori înlocuite, 5 valori excluse).
Formularul 2. Este folosit formularul din septembrie sau, când acesta lipsește, luna depusă cea mai apropiată. Analiza bugetelor corectează două feluri de valori ale paturilor și ale posturilor. Un număr de peste 3 ori mai mare sau mai mic decât mediana anilor vecini ai unității, cu o diferență de peste 20, este tratat ca eroare de tastare și înlocuit cu această mediană (5 valori ale paturilor și 10 valori ale posturilor). O rubrică lăsată la 0 de o unitate care raportează de obicei peste 20 de paturi sau posturi este completată cu mediana anilor vecini sau cu cea mai apropiată raportare nenulă din cel mult 3 ani (154 de valori ale paturilor, la 86 de unități, și 5 valori ale posturilor; în septembrie 2026, 9 unități, cu 1.099 de paturi). Formularele fără posturi aprobate nu sunt folosite. În plus față de analiza bugetelor, HospiStat tratează ca necompletate rubricile paturilor lăsate la 0 pe care analiza bugetelor nu le completează, la unități care raportează posturi (4 unități, 23 de ani-unitate): numărul paturilor lipsește, în loc să apară ca zero, iar totalurile nu se schimbă. Câștigul mediu brut al unei categorii de personal este păstrat dacă unitatea are personal în acea categorie, dacă raportul dintre valoare și mediana națională a categoriei din acel an este cuprins între 0,25 și 4 și dacă nu se abate cu peste 40% de la nivelul unității din anii vecini; câștigurile medicilor și ale personalului sanitar mediu sunt excluse când medicii apar cu un câștig mai mic decât personalul sanitar mediu al aceleiași unități. Câștigul medicilor nu include medicii rezidenți.
Indicatorii spitalelor. Cheltuielile sunt cele realizate în 2025, în milioane de lei, în valoare nominală; cheltuielile pe pat le raportează la paturile din septembrie 2025; ponderea cheltuielilor de personal raportează titlul I la cheltuielile totale; ponderea veniturilor din contractele cu casele de asigurări de sănătate raportează aceste venituri la veniturile totale (subvențiile din bugetul FNUASS pentru drepturile salariale sunt o sursă separată); plățile restante sunt cele de la 30 septembrie 2026; rata posturilor vacante și câștigul mediu brut al medicilor sunt cele din septembrie 2026. Echivalentul în lei 2025 folosește rata medie anuală a inflației măsurate prin indicele prețurilor de consum (INS).
Analiza completă, cu seriile și fișa fiecărei unități, este în Veniturile, cheltuielile și personalul spitalelor publice din România, 2011–2026.
Experiența pacienților
Sursa este Mecanismul de feedback al pacientului: pacienții externați sunt invitați prin SMS să completeze un chestionar, prin SMS sau printr-un formular web. Ministerul Sănătății publică lunar pe data.gov.ro numărul răspunsurilor pe categorii și canale, la nivel național din decembrie 2016 și pe spitale din ianuarie 2021. Fișierele lunare provin din 3 seturi de date publicate sub licența CC BY 4.0 („Mecanismul de feed-back al pacientului - 2020”, „Mecanismul de feed-back al pacientului” și „Mecanismul de Feedback al Pacientului 2026”); fișierul din decembrie 2016 provine din setul „Chestionar evaluarea gradului de încredere al pacienților - 2016”, licență OGL-ROU-1.0. HospiStat folosește datele prelucrate și definițiile analizei Satisfacția pacienților internați în spitalele din România. Denumirile spitalelor din fișiere sunt legate de codul HospiStat al fiecărui spital prin registrul HospiStat (351 de denumiri pentru 349 de spitale); răspunsurile secției exterioare CF Buzău, publicate sub o denumire proprie, sunt adunate cu cele ale spitalului căruia îi aparține secția, Spitalul Clinic Căi Ferate Galați (Ministerul Transporturilor), unde reprezintă 38% dintre răspunsurile din octombrie 2025 – septembrie 2026. Au cel puțin un răspuns 340 de spitale; alte 9 spitale apar în fișiere fără niciun răspuns, iar 30 de spitale nu apar deloc, astfel că pentru ele datele lipsesc („neacoperit”).
- Indicatori. Ar recomanda spitalul: răspunsurile „Da” împărțite la toate răspunsurile („Da” și „Nu”) la întrebarea „Ați recomanda unei persoane apropiate să se trateze la acest spital?”. Foarte mulțumiți de personalul medical: răspunsurile „foarte mulțumit” împărțite la toate răspunsurile la întrebarea despre activitatea și implicarea personalului medical, care din februarie 2024 înlocuiește întrebările separate despre medic și asistente. Nu au cumpărat medicamente sau materiale sanitare: răspunsurile „Nu” la întrebarea „A fost nevoie să cumpărați medicamente sau alte materiale sanitare?”. Răspunsurile prin SMS și prin formularul web sunt adunate.
- Perioade. Valorile spitalelor, ale județelor și cifra din „Pe scurt” acoperă octombrie 2025 – septembrie 2026, ultimele 12 luni din fișiere; numărul răspunsurilor unui spital este cel de la întrebarea despre recomandare. Valorile anuale nu amestecă cele două versiuni ale chestionarului: 2024 cuprinde lunile februarie–decembrie, iar 2026 lunile ianuarie–septembrie. Seria lunară națională cuprinde și furnizorii privați (458 de unități cu răspunsuri în octombrie 2025 – septembrie 2026 și o pondere de 89,6%), iar cifrele HospiStat numai spitalele din registru (92,3% dintre răspunsuri).
- Rata de completare. Chestionarele completate integral împărțite la SMS-urile trimise, deduse din rata de răspuns publicată în fișiere: 13,8% în octombrie 2025 – septembrie 2026. Rata chestionarelor începute (51,8%) include și linkurile deschise fără niciun răspuns.
- De ce nu „foarte nemulțumit”. Scala (foarte nemulțumit, nemulțumit, mulțumit, foarte mulțumit) nu are o variantă neutră, așa că ponderea „mulțumit sau foarte mulțumit” este complementul ponderii „nemulțumit sau foarte nemulțumit”. În octombrie 2025 – septembrie 2026, la întrebarea despre personalul medical, ponderea „foarte nemulțumit” este în medie de 15,2% și variază puțin între unități (abatere standard de 2,4 puncte procentuale între cele 259 de unități din fișiere, inclusiv private, cu cel puțin 300 de răspunsuri); ea nu urmează ponderea pacienților care nu ar recomanda spitalul (r = 0,06), spre deosebire de „nemulțumit” (r = 0,96) și de „foarte mulțumit” (r = −0,90). De aceea, spitalele sunt comparate după ponderea „foarte mulțumit”, nu după „foarte nemulțumit”, „nemulțumit sau foarte nemulțumit” ori complementul lor.
- Întrebarea despre bani. Chestionarul folosit până în ianuarie 2024 întreba dacă medicii sau asistentele au solicitat bani sau atenții și dacă pacientul dorește să raporteze faptul; din februarie 2024, întrebarea este condiționată („Dacă vi s-au solicitat bani sau alte tipuri de recompensații de către personalul medical, doriți să sesizați acest fapt?”), așa că răspunsul „Da” nu arată câți pacienți au fost rugați să dea bani. Niciuna dintre aceste întrebări nu este folosită pentru spitale sau județe.
Reguli de comparare
Un spital intră în clasamente, în distribuții, în mediane și în comparația cu mediana tipului său numai dacă are o valoare a indicatorului și dacă atinge pragul de volum al acestuia. Pragurile implicite, cu variantele mai stricte din meniul „Pragul de volum”, sunt:
- Ponderea achizițiilor directe, ponderea primilor cinci furnizori, indicele Herfindahl-Hirschman și ponderea lunii decembrie: o valoare atribuită de cel puțin 1 milion de lei în octombrie 2025 – septembrie 2026; praguri mai stricte, la alegere: 5 sau 20 de milioane de lei.
- Ponderea valorii contractelor atribuite după o singură ofertă: cel puțin 10 contracte în octombrie 2025 – septembrie 2026; praguri mai stricte, la alegere: 30 sau 100 de contracte.
- Indicele de case-mix (ICM), durata medie de spitalizare și ponderea cazurilor operate în secțiile chirurgicale: cel puțin 1.000 de cazuri acute în 2025; praguri mai stricte, la alegere: 5.000 sau 20.000 de cazuri acute.
- Ponderea internărilor în urgență, ponderea cazurilor din afara județului și numărul grupelor DRG cu cazuri: cel puțin 1.000 de cazuri de spitalizare continuă în 2025; praguri mai stricte, la alegere: 5.000 sau 20.000 de cazuri de spitalizare continuă.
- Ponderea pacienților care ar recomanda spitalul, ponderea celor foarte mulțumiți de personalul medical și ponderea celor care nu au cumpărat medicamente sau materiale sanitare: cel puțin 100 de răspunsuri în octombrie 2025 – septembrie 2026; praguri mai stricte, la alegere: 300 sau 1.000 de răspunsuri.
- Paturile, indicatorii financiari și de personal, valoarea atribuită, numărul cazurilor acute și punctajul ANMCS nu au un prag de volum.
La indicatorii pacienților, o pondere se calculează de la 30 de răspunsuri, iar o valoare anuală, de la 100 de răspunsuri; între 30 și 99 de răspunsuri, valoarea pe ultimele 12 luni apare în fișa spitalului și în comparație, marcată „sub prag”, fără clasamente și fără mediane. În octombrie 2025 – septembrie 2026, 284 de spitale au cel puțin 100 de răspunsuri, 32 au între 30 și 99, 15 au mai puțin de 30, iar 7 nu au niciun răspuns. Un județ primește o valoare numai dacă are cel puțin 3 spitale cu minimum 100 de răspunsuri (38 din 42 de județe, numărând municipiul București ca un județ).
Mediana tipului se calculează pe spitalele de același tip care îndeplinesc pragul, iar mediana națională pe toate spitalele care îl îndeplinesc. Comparațiile cele mai potrivite sunt cele dintre spitale de același tip și profil: cheltuielile pe pat cuprind și activitatea ambulatorie și celelalte servicii ale unității, iar indicatorii de activitate și răspunsurile pacienților depind de profilul pacienților tratați.
Unele mărimi apar numai ca volum sau context, în fișa spitalului și în comparație, fără clasament: numărul achizițiilor directe și al contractelor, numărul contractelor, numărul loturilor neatribuite, numărul cazurilor de spitalizare continuă și numărul răspunsurilor pacienților. Altele nu sunt folosite pentru a compara spitale:
- ponderea externărilor prin deces (mortalitatea brută) apare numai în fișa spitalului și în fișierele descărcabile, fără comparații: depinde de profilul unității (de exemplu îngrijiri paliative sau cronice) și de gravitatea cazurilor primite, iar datele nu permit o ajustare după risc;
- răspunsurile „foarte nemulțumit” și „nemulțumit sau foarte nemulțumit”, precum și ponderea „mulțumit sau foarte mulțumit”, care le este complementară: scala nu are o variantă neutră, iar ponderea „foarte nemulțumit” variază puțin între spitale (detaliile sunt la „Experiența pacienților”, mai sus);
- întrebarea despre solicitarea de bani și intenția de a o sesiza: din februarie 2024 întrebarea este condiționată, iar răspunsul nu arată câți pacienți au fost rugați să dea bani;
- punctajele ANMCS ale acreditărilor încheiate și ale categoriilor V și VI rămân în fișa spitalului; se compară numai punctajul acreditării în vigoare la 2 noiembrie 2026.
Indicele de case-mix descrie complexitatea cazurilor acute. Indicatorul ofertelor unice arată ponderea valorii contractelor atribuite după o singură ofertă și nu indică o neregulă; ponderea achizițiilor directe descrie felul în care se cumpără, iar concentrarea furnizorilor și ponderea lunii decembrie descriu structura și calendarul achizițiilor. Niciunul nu măsoară calitatea îngrijirii sau legalitatea achizițiilor.
Limite
- Datele provin din sursele din tabelul surselor, pe baza raportărilor spitalelor și ale pacienților, și sunt prelucrate după regulile din acest capitol; HospiStat nu le auditează. Verificările descrise mai sus surprind erorile mari, de tipul sumelor introduse în lei în loc de mii de lei; erorile mici și rubricile completate greșit pot rămâne.
- Sursele nu acoperă aceleași spitale: dintre cele 379 de spitale, platforma de monitorizare a cheltuielilor cuprinde 379, rapoartele de achiziții 337, indicatorii DRG 376, răspunsurile pacienților 340, iar listele ANMCS 379. Un spital absent dintr-o sursă este „neacoperit” și nu primește valoarea zero; un spital acoperit poate avea totuși o valoare lipsă pentru un indicator sau pentru un an.
- Perioadele diferă între domenii: anul 2025 pentru bugete și activitatea DRG, septembrie 2026 pentru paturi și personal, octombrie 2025 – septembrie 2026 pentru achizițiile spitalelor și răspunsurile pacienților și 2 noiembrie 2026 pentru acreditare. O comparație între domenii pune alături perioade diferite.
- Indicatorii descriu resursele, activitatea, achizițiile și răspunsurile pacienților; nu măsoară calitatea îngrijirii și nu sunt ajustați pentru vârsta, diagnosticul sau gravitatea cazurilor.
- Numărul unităților cu date financiare diferă de la un an la altul, iar totalurile anuale nu sunt ajustate pentru unitățile lipsă.
- Câștigul mediu brut din septembrie poate include drepturi plătite o singură dată, iar posturile ocupate pot include fracțiuni de normă.
- Sursele nu arată dacă paturile, posturile și cheltuielile raportate pe platformă de Spitalul Clinic Căi Ferate Oradea și de Spitalul Clinic Căi Ferate Galați (Ministerul Transporturilor) includ secțiile lor exterioare, CF Satu Mare, respectiv CF Buzău, care au cod fiscal propriu.
- Valoarea atribuită nu este o plată: un acord-cadru intră cu plafonul său pentru toată durata acordului, iar contractele subsecvente nu apar în rapoarte. De aceea, ponderea achizițiilor directe în cheltuiala efectivă este mai mare decât în valoarea atribuită.
- Estimările procedurilor cu loturi neatribuite sunt preluate ca atare: în 2026, o singură procedură are o estimare de 4,0 miliarde de lei, iar 4 proceduri depășesc de peste 3 ori cea mai mare valoare anuală atribuită de spitalul lor (nota spitalului o semnalează).
- Evoluția ICM în timp cuprinde, pe lângă complexitatea cazurilor, schimbări de codificare și ale ponderilor relative (ICM național: 1,39 în 2018, 1,76 în 2025); datele INMSS nu permit separarea lor.
- Pentru 22 de ani sau intervale ianuarie–septembrie ale unor spitale, datele DRG sunt parțiale, pentru că un cod apare abia după primul trimestru sau numărul lui cumulat de cazuri nu crește într-un trimestru; fișa spitalului le semnalează, iar comparația ianuarie–septembrie nu se afișează pentru ele.
- Răspund doar pacienții care primesc SMS-ul și completează chestionarul (13,8% dintre destinatari în octombrie 2025 – septembrie 2026); datele nu arată dacă aceștia seamănă cu pacienții care nu răspund.
- Ponderile lunare ale spitalelor cu puține răspunsuri variază mult de la o lună la alta; valorile pe întreaga perioadă sunt mai stabile. La 2 spitale cu valori afișate, răspunsurile se opresc cu cel puțin 6 luni înainte de sfârșitul perioadei, iar fișa spitalului o spune.
Originea
HospiStat 3.0 continuă versiunea HospiStat dezvoltată în 2026 de Constantin Radu.
Citare
Radu C, Strilciuc Ș, Pană A. HospiStat 3.0: spitalele din România. Ediția din noiembrie 2026 [analiză interactivă și seturi de date]. Cluj-Napoca: Institutul de Cercetare Biomedicală MedFUTURE, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”; 2026. Disponibil la: https://rohealth.org/hospistat/
Instrumente folosite
Colectarea datelor, verificările, calculele și redactarea textului au fost realizate cu asistența unui instrument de inteligență artificială (Claude, Anthropic), sub controlul editorial al autorilor.
11 · Date
Date descărcabile
Tabelele HospiStat pot fi descărcate în format CSV (UTF-8) și reutilizate sub licența CC BY 4.0, cu citarea sursei. Rândurile individuale ale rapoartelor de achiziții nu sunt republicate în această ediție; ele pot fi consultate pe data.gov.ro, la sursele din capitolul „Metodă și surse”.
Notă. HospiStat prezintă datele surselor din tabelul surselor, prelucrate după regulile din capitolul „Metodă și surse”; concluziile aparțin fiecărui cititor. Indicatorii descriu resursele, activitatea și răspunsurile pacienților și nu constituie o evaluare a calității îngrijirilor. Sugestiile și corecturile pot fi trimise prin LinkedIn. Versiunea c083549e.